NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości były inny niż wszystkie. Obostrzenia związane z  zachowaniem reżimu sanitarnego wymusiły na organizatorach przyjęcie minimalistycznej formy uroczystości. Choć bez orkiestry i tłumów, niezmiennie z tą samą mocą rozgrzewał serca i napawał dumą  rozbrzmiewający wśród pustych ulic Mazurek Dąbrowskiego. W taki dzień jak dzisiaj nie mogło nas zabraknąć pod średzkim pomnikiem Jana Henryka Dąbrowskiego.

Zdalne nauczanie.

W związku z pogarszającą się sytuacją pandemiczną, na mocy decyzji Ministra Edukacji uczniowie musieli przejść na nauczanie zdalne. Taka forma nauki objęła także dzieci i młodzież mieszkające w RODAKU. Uczniowie, którzy zgłosili brak sprzętu otrzymali laptopy. Starsza młodzież  ucząca się w średzkim Liceum Ogólnokształcącym została przeszkolona z zakresu działania platformy Microsoft Teams oraz poruszania się w obrębie Librusa. Rodzice uczniów młodszych klas uczęszczających do Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Brodowie, otrzymali pomoc w zakresie instalacji jak i obsługi aplikacji Microsoft Teams. Materiały wymagające uzupełniania wersji papierowej są na bieżąco drukowane i przekazywane uczniom. Mamy nadzieję, że mimo niesprzyjających nauce okoliczności wystarczy nam samodyscypliny czego wszystkim uczniom także życzymy.

Zginęli abyśmy żyli wolni!

…tak głosi napis na tablicy upamiętniajacej tragiczne wydarzenia sprzed 81 lat. Dzisiaj winni jesteśmy pamięć i szacunek poległym. Nie trzeba słów, wielkich mów by wyrazić wdzięczność lecz trzeba być, godnie żyć i w pamięci ku przestrodze nieść.

e-KONCERT

15 października mieszkańcy Ośrodka wzięli udział w niecodziennym wydarzeniu. Uczestniczyli oni bowiem w koncercie on-line, zorganizowanym przez Bibliotekę Publiczną w Środzie Wielkopolskiej w ramach tak dobrze nam znanych Czwartkowych Uczt Duchowych. Koncert ten był podwójnie wyjątkowy bowiem wirtualny i egzotyczny( duet Surtarang). Repatrianci bardzo chętnie skorzystali z „kulturalnej” propozycji w czwartkowe pochmurne popołudnie.

Poznań

Zwiedzanie Poznania z przewodnikiem to obowiązkowy punkt na liście wydarzeń o charakterze kulturalno-edukacyjnym.
Niezrażeni pochmurnym i chłodnym porankiem przy zachowaniu reżimu sanitarnego wyruszyliśmy na wycieczkę.
Pod Muzeum Narodowym czekał na nas przewodnik Pan Marcin Radomski, który prowadząc nas bardzo atrakcyjną trasą opowiadał ciekawe historie, raz po raz posługując się gwarą. W samo południe nie mogło nas zabraknąć na starym rynku, gdzie zadzierając głowy wypatrywaliśmy Tyrka i Pyrka. Z plecakami pełnymi pamiątek i rogali Marcińskich wróciliśmy do Ośrodka RODAK bogatsi o nowe doświadczenia i cenną wiedzę.

 

DOBRY klimat…

„KLIMAT na czytanie”
Pod takim hasłem odbyła się tegoroczna akcja NOCY Bibliotek.Społeczna Biblioteka RODAK z przyjemnością wzięła udział w akcji po raz drugi. Ten rok z powodu licznych ograniczeń pozwolił nam docenić wielką rolę książki w naszym życiu, zwłaszcza kiedy kontakty międzyludzkie stały się niemożliwe lub bardzo ograniczone.
Podczas wieczornych zajęć wspólne czytaliśmy fragmenty książek, rozwiązywaliśmy zagadki w oparciu o alfabet i oczywiście rozmawialiśmy o zmianach klimatycznych i konieczności podjęcia działań proekologicznych.Aby zebrać i podsumować zdobyte informacje wykonanaliśmy plakaty, które udekorowały korytarze Ośrodka.Na zakończenie wyjaśniliśmy sobie wieloznaczność słowa klimat. Mamy nadzieję, że wszyscy mieszkańcy Rodaka czują podobnie jak my….. dobry klimat.

 

UWAGA! PUŁAPKI!

We współpracy z Ośrodkiem Debaty Międzynarodowej w Poznaniu zorganizowaliśmy spotkanie z Repatriantami na temat pułapek życia codziennego w Polsce. Nasze zwyczaje, słabostki, przywary, oczekiwania ,tematy tabu i punkty zapalne w ciekawy sposób przybliżył zebranym Doktor Adam Szabelski. Każdy z nas nieraz popełnił gafę i znalazł się w niezręcznej sytuacji ale mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom mieszkańcy RODAKA nie będą musieli rumienić się ze wstydu

Kulturalnie z ŚTK

28 września mieliśmy przyjemność uczestniczyć w  Rozpoczęciu Roku Kulturalnego Średzkiego Towarzystwa Kulturalnego.
Gość Specjalny -Senator Włodzimierz Łęcki zabrał nas w podróż w czasie do roku 1786 gdzie rozpoczęła się wciągająca opowieść o nietuzinkowym Obywatelu Wielkopolski-Edwardzie Raczyńskim. Dziękujemy ŚTK za zaproszenie i z niecierpliwością wyczekujemy kolejnego spotkania.

NOWA RZECZYWISTOŚĆ

Od wielu miesięcy nie dawaliśmy na naszej stronie internetowej znaku życia za co przepraszamy:-) Obowiązkowy lockdown wprowadził sporo zamieszania a przede wszystkim całkowicie uniemożliwił działalność kulturalną.Na szczęście pomimo trwającej pandemii, pod koniec sierpnia do Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego dla Repatriantów RODAK wprowadzili się nowi mieszkańcy. Po uroczystym powitaniu na lotnisku Repatrianci musieli udać się na obowiązkową kwarantanne,po której wszyscy zdrowi i pełni zapału zabrali się za sprawy urzędowe. Dzięki doświadczeniu pracowników Rodaka oraz profesjonalnej i szybkiej obsłudze urzędników,pierwsi mieszkańcy otrzymali decyzję o nadaniu obywatelstwa polskiego. W tym krótkim czasie mieliśmy zaszczyt gościć przedstawicieli Ministerstwa, którzy poruszyli wiele ważnych kwestii i wyjaśnili wątpliwości. W ramach szeroko rozumianej adaptacji społecznej naszych rodaków uruchomiono już kursy językowe oraz cykl spotkań kulturalno-edukacyjnych.

 

Ważna wizyta.

W czwartek, 5 marca wraz z przedstawicielami średzkiego samorządu Ośrodek RODAK odwiedził Minister Jan Dziedziczak, Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą. Pan Minister z uwagą przyjrzał się warunkom mieszkaniowym w Ośrodku, które ocenił bardzo pozytywnie. Podczas spotkania z mieszkańcami przekazał pozdrowienia od Pana Premiera Mateusza Morawieckiego, drobne upominki dla najmłodszych a także podziękował Repatriantom, którzy zdecydowali się na powrót do ojczyzny. Minister Dziedziczak wyraził nadzieję, iż mimo pojawiających się trudności decyzja o zamieszkaniu w Polsce była słuszna i z czasem zaprocentuje. Podkreślił jak duże możliwości otwierają się współcześnie zwłaszcza przed młodymi ludźmi. Spoglądając na najmłodszego mieszkańca Ośrodka 5 miesięcznego malucha, powiedział :” Kto wie może patrzymy na przyszłego prezydenta Polski”. Na zakończenie spotkania Pan Minister życząc wszystkim pomyślności, podkreślił, że Polacy są silni, wytrwali i z pewnością pokonają wszelkie trudności.

tłumacz/переводчик/translate »