NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości były inny niż wszystkie. Obostrzenia związane z zachowaniem reżimu sanitarnego wymusiły na organizatorach przyjęcie minimalistycznej formy uroczystości. Choć bez orkiestry i tłumów, niezmiennie z tą samą mocą rozgrzewał serca i napawał dumą rozbrzmiewający wśród pustych ulic Mazurek Dąbrowskiego. W taki dzień jak dzisiaj nie mogło nas zabraknąć pod średzkim pomnikiem Jana Henryka Dąbrowskiego.
Zdalne nauczanie.
W związku z pogarszającą się sytuacją pandemiczną, na mocy decyzji Ministra Edukacji uczniowie musieli przejść na nauczanie zdalne. Taka forma nauki objęła także dzieci i młodzież mieszkające w RODAKU. Uczniowie, którzy zgłosili brak sprzętu otrzymali laptopy. Starsza młodzież ucząca się w średzkim Liceum Ogólnokształcącym została przeszkolona z zakresu działania platformy Microsoft Teams oraz poruszania się w obrębie Librusa. Rodzice uczniów młodszych klas uczęszczających do Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Brodowie, otrzymali pomoc w zakresie instalacji jak i obsługi aplikacji Microsoft Teams. Materiały wymagające uzupełniania wersji papierowej są na bieżąco drukowane i przekazywane uczniom. Mamy nadzieję, że mimo niesprzyjających nauce okoliczności wystarczy nam samodyscypliny czego wszystkim uczniom także życzymy.
Zginęli abyśmy żyli wolni!
e-KONCERT
15 października mieszkańcy Ośrodka wzięli udział w niecodziennym wydarzeniu. Uczestniczyli oni bowiem w koncercie on-line, zorganizowanym przez Bibliotekę Publiczną w Środzie Wielkopolskiej w ramach tak dobrze nam znanych Czwartkowych Uczt Duchowych. Koncert ten był podwójnie wyjątkowy bowiem wirtualny i egzotyczny( duet Surtarang). Repatrianci bardzo chętnie skorzystali z „kulturalnej” propozycji w czwartkowe pochmurne popołudnie.
Poznań
Niezrażeni pochmurnym i chłodnym porankiem przy zachowaniu reżimu sanitarnego wyruszyliśmy na wycieczkę.
DOBRY klimat…
UWAGA! PUŁAPKI!
We współpracy z Ośrodkiem Debaty Międzynarodowej w Poznaniu zorganizowaliśmy spotkanie z Repatriantami na temat pułapek życia codziennego w Polsce. Nasze zwyczaje, słabostki, przywary, oczekiwania ,tematy tabu i punkty zapalne w ciekawy sposób przybliżył zebranym Doktor Adam Szabelski. Każdy z nas nieraz popełnił gafę i znalazł się w niezręcznej sytuacji ale mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom mieszkańcy RODAKA nie będą musieli rumienić się ze wstydu
Kulturalnie z ŚTK
Gość Specjalny -Senator Włodzimierz Łęcki zabrał nas w podróż w czasie do roku 1786 gdzie rozpoczęła się wciągająca opowieść o nietuzinkowym Obywatelu Wielkopolski-Edwardzie Raczyńskim. Dziękujemy ŚTK za zaproszenie i z niecierpliwością wyczekujemy kolejnego spotkania.
NOWA RZECZYWISTOŚĆ
Od wielu miesięcy nie dawaliśmy na naszej stronie internetowej znaku życia za co przepraszamy:-) Obowiązkowy lockdown wprowadził sporo zamieszania a przede wszystkim całkowicie uniemożliwił działalność kulturalną.Na szczęście pomimo trwającej pandemii, pod koniec sierpnia do Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego dla Repatriantów RODAK wprowadzili się nowi mieszkańcy. Po uroczystym powitaniu na lotnisku Repatrianci musieli udać się na obowiązkową kwarantanne,po której wszyscy zdrowi i pełni zapału zabrali się za sprawy urzędowe. Dzięki doświadczeniu pracowników Rodaka oraz profesjonalnej i szybkiej obsłudze urzędników,pierwsi mieszkańcy otrzymali decyzję o nadaniu obywatelstwa polskiego. W tym krótkim czasie mieliśmy zaszczyt gościć przedstawicieli Ministerstwa, którzy poruszyli wiele ważnych kwestii i wyjaśnili wątpliwości. W ramach szeroko rozumianej adaptacji społecznej naszych rodaków uruchomiono już kursy językowe oraz cykl spotkań kulturalno-edukacyjnych.
Ważna wizyta.
W czwartek, 5 marca wraz z przedstawicielami średzkiego samorządu Ośrodek RODAK odwiedził Minister Jan Dziedziczak, Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą. Pan Minister z uwagą przyjrzał się warunkom mieszkaniowym w Ośrodku, które ocenił bardzo pozytywnie. Podczas spotkania z mieszkańcami przekazał pozdrowienia od Pana Premiera Mateusza Morawieckiego, drobne upominki dla najmłodszych a także podziękował Repatriantom, którzy zdecydowali się na powrót do ojczyzny. Minister Dziedziczak wyraził nadzieję, iż mimo pojawiających się trudności decyzja o zamieszkaniu w Polsce była słuszna i z czasem zaprocentuje. Podkreślił jak duże możliwości otwierają się współcześnie zwłaszcza przed młodymi ludźmi. Spoglądając na najmłodszego mieszkańca Ośrodka 5 miesięcznego malucha, powiedział :” Kto wie może patrzymy na przyszłego prezydenta Polski”. Na zakończenie spotkania Pan Minister życząc wszystkim pomyślności, podkreślił, że Polacy są silni, wytrwali i z pewnością pokonają wszelkie trudności.